Відомий журналіст повідомив про погрози йому та його родині. Що відбувається і до чого тут акція «Спіймай баригу»

“Коментарі” розбиралися в одному такому випадку, до якого виявилися причетними особи, пов’язані з акцією, що наробила чимало галасу в медіапросторі України – “Спіймай баригу – отримай кеш”.
“Привіт” від Хімпрому та його “королеви” Як повідомив відомий український журналіст і блогер Ярослав Бондаренко, після публікації ним низки матеріалів про діяльність потужного наркоугруповання “Хімпром” з Росії йому посипалися погрози з вимогою видалити інформацію. На своїй сторінці у ФБ Ярослав Бондаренко опублікував скріншоти листування.


Пізніше Ярослав Бондаренко опублікував усе листування з невідомими, які давали йому на зняття матеріалів в інтернеті 24 години і всю ніч нагадували, що час минає.

Ярослав Бондаренко також повідомив, що за цим фактом звернувся до правоохоронних органів та назвав людину, на користь якої здійснювався “наїзд” на неї. За даними журналіста – це громадянка України Карина Койнаш, яку іноді називають “королевою” наркосиндикату “Хімпром”.
Еміграція “Хімпрому” – як російський наркосиндикат з’явився в Україні
“Хімпром” — таку назву отримало російське угруповання наркоторговців, що спеціалізується на виробництві синтетичних наркотиків, які “хімічили” її члени. Поступово справа вийшла на промисловий обіг – було створено сайт “Хімпром”, через який продавали наркотики, з’явилися регіональні підрозділи, до структури наркосиндикату залучено десятки людей. 2017-го року російська поліція провела масштабну операцію проти “Хімпрому” — заарештували 67 осіб, вилучили 4 тонни синтетичних наркотиків, а отриманий “прибуток” оцінили у 2 млрд російських рублів або 35 мільйонів доларів. Але керівництво наркосиндикату це тоді не хвилювало, оскільки воно з 2014 року осіло в Україні, де почало працювати за російською схемою – створювалися лабораторії, набиралися люди, створювалася регіональна збутова та виробнича мережі. Щоправда, у 2019 році вже СБУ “накрила” наркосиндикат. “Улов” — 30 затриманих та 180 кг наркотиків на суму 5 млн дол. Але, як і в Росії, організатор злочинного бізнесу до рук силовиків не потрапив.
В Україні, скоріше за все, діяльність “Хімпрому” координує Олександр Щипцов, один із двох керівників наркосиндикату. До нашої країни він прибув ще 2014-го року і обзавівся цілою колекцією паспортів на імена – Олександра Яшина, Олександра Печерського та Валерія Абрамова. І саме тут доля звела його з якоюсь уродженкою міста Шахтарськ Донецької області, яка проживала у Києві.
Як Каріна Койнаш почала брати участь у наркобізнесі
У єдиному реєстрі судових рішень України в рамках розслідування кримінального провадження № 12020000000000025 є вирок від 16 квітня 2020 року, винесений Голосіївським судом м.Києва у справі 757/3887/20-к. У ньому розповідається фабула розслідування діяльності в Україні потужного наркосиндикату, який розпочав свою діяльність у Росії, а потім переїхав до нашої країни. Тактика дій, спеціалізація членів, використання мережі “Телеграм”, терміни діяльності (2014-2019 роки), назви наркотиків для листування в месенджері (сіль, кристали, борошно, меф та інші), все це говорить про те, що йдеться саме про “Хімпромі”. Але вирок від 16 квітня 2020 року стосується тієї уродженки Шахтарська, яка в липні 2016 року познайомилася з керівником ОЗУ в Україні, ймовірно Олександром Щипцовим, і жила з ним цивільним шлюбом. На прохання співмешканця Карина Койнаш зняла в різних банках близько 10 сейфів та індивідуальних скриньок. Навесні 2018 року дівчина дізналася про те, що її співмешканець причетний до наркоторгівлі і, незважаючи на наявність спільної дитини, пішла від нього. Але спілкування вона не припинила і проживала в квартирі, в якій зберігався ще один банківський сейф. Навесні 2019 року працівники СБУ вилучать у сейфах банків, знятих дівчиною, 1 млн дол та у квартирному сейфі – 2 млн 35 тис. дол., які за версією слідства були зароблені на наркотиках.
З урахуванням цих фактів Карині Койнаш висунуть звинувачення у сприянні учасникам злочинної організації, за що їй загрожуватиме позбавлення волі на строк до 5 років. Втім, дівчина укладе угоду зі слідством про визнання провини та заплатить штраф у 110 500 гривень. “Спіймай баригу” для наркобарона У згаданому кримінальному провадженні №12020000000000025 йдеться про те, що наркосиндикат мав двох керівників, з яких більше згадується той, який контактував з Каріною Койнаш. За даними ЗМІ, організатором “Хімпрому” в Росії був Єгор Буркін (в Україні він отримав паспорт на ім’я Єгор Левченко), який, власне, і відправив Олександра Щипцова в Україну. Сам голова “Хімпрому” давно виїхав із Росії, але несподівано навесні 2023 року став автором чи не головної медійної сенсації України, коли в нашій країні було оголошено акцію “Спіймай баригу – отримай кеш”. За її умовами необхідно було здати адресу відомого тобі наркоторговця і отримати за це гроші. Як писали ” Коментарі “, за цією акцією якраз і міг стояти Єгор Левченко. В інтернеті можна знайти дві версії організації акції “Спіймай баригу”. Одна з версій – Левченко у такий спосіб намагався “відбілити” свою репутацію та оголошував себе меценатом. Інша версія передбачає, що акція була спрямована на боротьбу з конкурентами на ринку наркоторгівлі, а її мета – розсекретити їхні торгові точки. Як би там не було, історія з Ярославом Бондаренком показує, що в умовах війни організована злочинність і наркомафія відчули себе вільно і не соромляться відкрито загрожувати неугодним. Навіть якщо ці неугодні є публічними людьми – журналістами, блогерами та активістами.